Jak rozwiązać problem pustych ścian? – Sprawdź nasze inspiracje!

Jak rozwiązać problem pustych ścian? – Sprawdź nasze inspiracje!

Przeszkadzają Ci puste ściany i szukasz inspiracji? Nie wiesz jakich dodatków użyć, by odmienić surowe wnętrze w coś bardziej urozmaiconego? A może po prostu zastanawiasz się nad aranżacją świeżo wykończonego mieszkania, ale brakuje Ci pomysłów? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka pomysłów na aranżację przestrzeni ściennych. To dodatki, dzięki którym Twoje ściany przestaną być nudne, a pomieszczenia nabiorą wyjątkowego klimatu!

Jakimi dodatkami wypełnić pustą ścianę?

Czym wypełnić pustą ścianę?

Efektu pustej ściany możesz pozbyć się na różne sposoby – przede wszystkim od urozmaicenia kolorystyki pomieszczenia. Ściany o jednolitym kolorze zawsze będą sprawiały wrażenie pustych – zabieg ten stosuje się celowo w minimalistycznych i loftowych wnętrzach. Jeżeli jednak zależy Ci na tym, aby nieco ocieplić, wnętrza to unikaj jednolitego koloru na ścianach, a już na pewno jednakowego koloru na ścianach i suficie. Łączenie kolorów to swoją drogą dobry temat na osobny artykuł, w tym miejscu natomiast jedynie nadmienimy, że dla inspiracji warto kierować się paletami barw oraz proporcją 60/30/10. Czyli 60 % koloru wiodącego (na przykład ściany), 30% to kolor drugorzędny (np. sufit) a 10% to kolor dodatkowy. Kolor dodatkowy może być kolorem pasków dekoracyjnych między ścianami a sufitem lub właśnie dodatków jakich? Oto nasze propozycje:

Kinkiety – ozdoba ścienna i źródło światła

Kinkiet to lampa przeznaczona do wieszania na ścianie – zazwyczaj mają postać klosza przymocowanego do ściany lub lampy na ramieniu (regulowanym bądź stałym). Przy wyborze tego rodzaju lamp warto zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze, styl kinkietów powinien być oczywiście spójny z ogólnym stylem aranżacji reszty pomieszczenia. Po drugie, zwróć uwagę na kierunek oraz pole padania światła takiej lampy. W wypadku kinkietów kloszowych światło jest zazwyczaj rozproszone i rozchodzi się po ścianach i suficie, w wypadku kinkietów na ramieniu światłem możemy sterować i na przykład kierunkować je na ścianę.

Plakaty i obrazy

W zależności od stylu aranżacyjnego i preferencji właściciela na ścianach możemy powiesić obrazy lub plakaty. Dodatki tego rodzaju zawsze podkreślają styl pomieszczenia. Obrazy w zdobionych ramach dobrze pasują do tradycyjnego wystroju, natomiast pop-art'owe, śmieszne plakaty tonują emocje i dobrze pasują do nowoczesnych wnętrz. Wybór jest naprawdę szeroki!

Ściana zieleni

Ściana zieleni lub inaczej ogród wertykalny to ściana obsadzona roślinami – mogą być to rośliny żywe (wtedy mowa o tzw. żywej ścianie), bądź sztuczne. Zaletą tej pierwszej opcji jest naturalność, jeżeli jednak na ścianie prostej w utrzymaniu to o wiele korzystniejszą opcją jest montaż sztucznej ściany zielonej. W tym miejscu warto dodać, że ogrodami wertykalnymi nie pokrywa się wszystkich ścian pomieszczenia, a jedynie stosuje się je jako dodatek. Pokrywając zielenią jedną, lub ewentualnie dwie ściany uzyskamy najlepszy efekt wizualny.