Kołdra obciążeniowa - czy jest warta zachodu? Poznaj fakty!

Kołdra obciążeniowa - czy jest warta zachodu? Poznaj fakty!

Jednym z największych hitów ostatnich lat jest kołdra obciążeniowa. Okrycie tego typu pomaga spać spokojnie i sprawia, że użytkownik czuje się bardziej wypoczęty. Kołdrę obciążeniową należy jednak dobrać do konkretnej osoby, tak by nie była ani za lekka, ani za ciężka. Czy warto ją kupić? Kto może używać takiego okrycia? Odpowiadamy!

Kołdra obciążeniowa — właściwości i zastosowanie

Kołdry obciążeniowe pierwotnie powstały z myślą o osobach, borykających się z rozmaitymi zaburzeniami psychofizycznymi. Dodatkowe dociążenie, jakie zapewnia to okrycie, stymuluje receptory układu przedsionkowo-proprioceptywnego. To z kolei sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi ułożenia swego ciała.

Jedną z największych korzyści użytkowania kołdry obciążeniowej jest znaczna poprawa jakości snu. Wypoczynek jest dłuższy, zasypianie znacznie się skraca, a poranki stają się zdecydowanie przyjemniejsze. Kołdry tego typu pomagają dodatkowo w redukcji poziomu stresu, ponieważ poprzez nacisk pomagają mięśniom się rozluźnić. To wszystko przekłada się na poprawę jakości życia — w końcu wyspany człowiek to szczęśliwy człowiek.

Jak wybrać idealną kołdrę obciążeniową?

Kołdra obciążeniowa to produkt, który może zdecydowanie odmienić naszą codzienność. Czy sprawia to, że warta jest każdych pieniędzy? A może lepiej kupić używaną?

Istotą działania kołdry tego typu jest dobranie jej wagi i długości do konkretnego użytkownika. Zakłada się, że masa takiego okrycia powinna stanowić około 15% wagi osoby, dla której jest ono przeznaczone. Przykładowo, kołdra obciążeniowa ważąca 6 kg idealnie sprawdzi się dla dziecka o masie 40 kg.

Innym istotnym elementem jest wypełnienie. Każda z kołder obciążeniowych jest pikowana, a w powstałych kieszonkach mogą znajdować się różne materiały. Najczęściej wykorzystywanym wypełnieniem jest granulat szklany, który wyglądem przypomina drobny piasek. Jest bezwonny i bezpieczny w użytkowaniu, nawet przez dzieci.

Kołdra obciążeniowa dla Twojego dziecka

Znając już fakty, pewnie zadajesz sobie pytanie — czy warto kupić kołdrę obciążeniową dla mojego dziecka? Oczywiście, że tak! Dzieci są o wiele bardziej narażone na druzgocące działanie stresu i braku snu, ponieważ oba te czynniki znacząco zaburzają ich rozwój. Ponadto wiele maluchów boryka się z zaburzeniami integracji sensorycznej, lękami czy nadpobudliwością psychoruchową (ADHD). Kołdra obciążeniowa pomoże Twojemu dziecku się wyciszyć, uspokoić i zapewni mu spokojny, całonocny wypoczynek. Delikatna stymulacja receptorów wpływa również pozytywnie na pamięć i koncentrację, co z pewnością przełoży się na dużo większą łatwość w przyswajaniu materiału szkolnego.